Filozofia jogi (kurs online)

Filozofia jogi z dr Niną Budziszewską (12-godzinny kurs online)

Chcesz odkrywać jogę poza matą, medytacją oraz oddechem? Chcesz zdobyć gruntowną wiedzę w temacie historii filozofii jogi od jej starożytnych czasów, poprzez klasyczne czasy Patańdźalego, średniowiecze tantryzmu, hathajogi oraz mahajogi, poprzez czasy kolonialne aż po wiek XX, który proliferował mnogością szkół i interpretacji nauki jogicznej w postaci znamienitych nauczycieli jogi (Krishnamacharya, Iyengar, Desikachar, Mohan, Sivananda, Sri Yogendra, Yogananda itp.), a także wiek XXI, w którym joga staje się pełnoprawnym tematem akademickich badań naukowych, a także domeną badań medycznych? Ciekawią Cię historyczne korzenie jogi? Chcesz dowiedzieć się więcej o filozoficznych podstawach fizycznej praktyki jogi? Zastanawiasz się, jak stare są te wszystkie jogiczne pozycje? Czy rzeczywiście Jogasutry są podstawą jogi posturalnej? Gdzie szukać pouczeń w temacie powitań słońca, winjas, czakr i kundalini? U swojego początku joga była „filozofią ucieleśnioną” mającą swój cel w wyzwoleniu z cyklicznej rzeczywistości, później stała się dyscypliną soteriologiczną uznającą ciało jako wspaniałe narzędzie transformacji i praktyki duchowej, by obecnie skierować się w stronę bardziej cielesno-oddechowych (asanicznych) praktyk aż po zastosowanie terapeutyczne, dostosowane do potrzeb życia codziennego. 

Specyfika

Kurs online „Filozofia jogi” stanowi unikatową okazję do całościowego i dogłębnego zapoznania się ze złożonością myśli filozoficznej jogi, liczącej ponad 2500 lat i zachowanej w ogromie tekstów i linii przekazu mistrz-uczeń. Kurs został zaprojektowany celem pogłębienia wiedzy na temat jogi, co stanowi doskonałe wsparcie własnej praktyki jogicznej i wewnętrznego rozwoju tak własnego, jak i uczniów.

W formacie online kurs oferuje w przystępny sposób przegląd najnowszych i najbardziej istotnych badań w dziedzinie filozofii jogi. W jego trakcie obalę także pewne rozpowszechnione przekonania na temat starożytności jogi, a także przedstawię sposoby, w jakie joga zmieniła się, wprowadzając lokalne innowacje, aż w ciągu ostatniego stulecia została zaadaptowana przez miliony praktykujących jogę posturalną oraz medytację na całym świecie.


Prowadząca

Kurs prowadzony jest przez akademicką badaczkę, dr Ninę Budziszewską, publikującą książki (tutaj i tutaj) oraz artykuły naukowe w temacie filozofii jogi (tutaj), kierowniczkę Pracowni Badań nad Jogą oraz studiów podyplomowych w temacie jogi na Uniwersytecie Wrocławskim.


Tematyka kursu

1. Starożytność jogi, czyli ascetyczne korzenie jogi w Cywilizacji Doliny Indusu i Wedach, oraz pierwsze definicje jogi z upaniszad (15 maja 2024)

2. Mahabharata: Bhagawadgita i Mokszadharmaparwan (29 maja 2024)

3. Joga klasyczna: Jogasutry i Jogabhaszja (12 czerwca 2024)

4. Tantryzm oraz tradycja hathajogi (26 czerwca 2024)

5. Upaniszady jogiczne (mahajoga) i czasy kolonialne w Indiach (10 lipca 2024)

6. Mistrzowie wieku XX oraz transformacje jogi w wieku XXI (24 lipca 2024)

Podczas kursu online „Historia filozofii jogi” zdobędziesz dogłębną wiedzę w temacie:

  • filozofii i literatury jogi oraz ich ram chronologicznych
  • podstawowych technik jogicznych (takich jak: pranajama, dharana, dhjana, mudra, bandha, ekagrata, ekatwa) i  tantrycznych (mandala, jantra, mantra itp.)
  • definicji jogi od starożytności po czasy współczesne
  • specyfiki jogi starożytnej, radźajogi, asztangajogi, krijajogi, hathajogi, mahajogi, a także klasyfikacji jogi współczesnej
  • „ciała jogicznego”, czyli tzw. „subtelnej anatomii” (kanały nadi, prana, ida, pingala, suszumna, kundalini, czakry)
  • roli sztuki w historii jogi (reliefy, sztuka świątynna, rzeźba, malarstwo, fotografia)
  • literatury jogicznej
  • podstawowych pojęć filozofii jogi
  • prawidłowego posługiwania się terminami jogi w języku polskim oraz w zapisie międzynarodowym
  • osadzenia współczesnej jogi na tle konsumpcjonizmu, zawłaszczenia kulturowego oraz w tzw. „efektu pizzy” jogi
  • przekształceń, jakim ulegała joga na przestrzeni wieków
  • merytorycznej odpowiedzi na takie pytania, jak:
    • czy joga to religią? 
    • czy joga jest związana z hinduizmem? 
    • co znaczy, że joga to więcej niż asany, a jednocześnie co znaczy, że joga jest „filozofią ucieleśnioną”? 
    • dlaczego asany są tak bardzo w jodze potrzebne? 
    • jaki jest związek jogi z ajurwedą oraz tantryzmem?
    • jak stare są asany?
    • jak stara jest joga i czy naprawdę ma 5000 lat tradycji?
    • czy współczesna forma jogi to nadal joga w rozumieniu historycznym? 
    • jak i czy joga zachodnia różni się od jogi indyjskiej? czy można mówić o „jodze zachodniej”?
    • jaki jest związek jogi z wczesnym buddyzmem, dźainizmem i hinduizmem? 
    • czym jest bhaktijogi, czyli kiedy można mówić o jodze teistycznej? 
    • czym jest „ciało jogiczne”?
    • czy jogin/i posiada nadnaturalne moce? 
    • jaki jest rzeczywisty cel jogi?

Forma kursu

Kurs składa się z 6 spotkań na żywo online na platformie Zoom, każde spotkanie trwa 2 godziny (90 minut wykładu plus 30 minut na Q&A), w terminach podanych w tematyce wyżej, godz. 19:00-21:00. Spotkania są nagrywane i dostępne przez 3 miesiące od zakończenia kursu (do 24 października 2024) dla uczestników i uczestniczek kursu.

Dołącz do mnie w tym ekscytującym 12-godzinnym kursie online, który zapewni Ci dogłębne wprowadzenie do wieloaspektowej historii i filozofii jogi. Poprzez online wykłady wideo, slajdy, materiały informacyjne w formacie PDF, opcjonalne lektury, wspólnie odbędziemy podróż od owianych tajemnicą początków jogi jako ascetycznej tradycji w starożytnych Indiach, po pojawienie się jogi posturalnej na Zachodzie i na całym świecie.

Ponieważ jest to kurs online, to możesz usiąść w zaciszu własnego domu i we własnym tempie pracować w czasie 12-godzinnej przygody. Przed każdym spotkaniem drogą mailową udostępniane będą materiały do samodzielnego studiowania, a dwutygodniowy odstęp między spotkaniami oferuje dobrą okazję do skutecznego zapoznania się z materiałami i przystrojenia ich treści. Jeśli chcesz otrzymać certyfikat ukończenia programu, będziesz musiał/a pozytywnie przejść test weryfikujący nabywaną wiedzą (dzięki czemu będziesz mieć pewność, że przyswoisz skutecznie materiał merytoryczny kursu). Do testu możesz podejść 3 razy.


Opłata za kurs

Z uwagi na to, że kurs jest nagrywany, to nadal można do niego dołączyć.

Przedsprzedaż do 05 maja 2024 – 620 zł,

Cena regularna: 700 zł 

Dane do przelewu: Atelier Nina Budziszewska

Nr konta: 74 2490 0005 0000 4530 0020 2838

Tytuł przelewu: filozofia jogi Twój_adres_mailowy

Po dokonaniu opłaty proszę o wiadomość mailową na adres: atelierjogi@gmail.com

Jeśli masz pytania, napisz na powyższy adres mailowy.